VÝCHODNÍ TURECKO - PO STOPÁCH STAROVĚKÝCH CIVILIZACÍ, ZA PŘÍRODNÍMI KRÁSAMI A UNIKÁTNÍMI PAMÁTKAMI
PODROBNÝ POZNÁVACÍ OKRUH 2025Vracíme se do naší oblíbené destinace – do východního Turecka. Navštívíme jak proslulá a známá místa (např. vrchol hory Nemrut se sochami, oblast největšího tureckého jezera Van, chetitské památky v oblasti bývalého hlavního města říše Chetitů Chattušaš), tak málo známá a málo navštěvovaná, ale o to krásnější a romantičtější místa (horská pevnost Zilkale v pohoří Kačkar, ďáblův hrad Seytan u gruzínské hranice, arménské hlavní město Ani, syrské křesťanské památky na planině Türabdin aj.). Cestu nám opět zkrátí a zpříjemní dva vnitrostátní lety. Zájezd připravila a průvodcuje Mgr. Lucie Leikepová. Jedná se o velmi náročný zájezd pro zdatné cestovatele bez zdravotních handicapů (ubytování je na různých místech - každý nocleh jinde, dlouhé přejezdy, pěší turistika - nejedná se sice o náročné výstupy, ale terén je většinou kamenitý, odlehlejší místa apod.).
Program zájezdu:
1.den - Let Praha – Istanbul – Sanli Urfa. Dojezd na nocleh.2.den - Ráno se vydáme ještě dále na jih do vesnice HARRAN, biblického místa, kde se nacházejí pozůstatky starobylé islámské univerzity z 8.stol. a také tradiční domky ve tvaru včelích úlů. Významná neolitická památka GÖBEKLI TEPE (UNESCO) z doby 9600-8200 př.n.l., svatyně a obytné stavby staré 11-12 tisíc let, nestarší megalitické stavby na světě. Odpoledne ŞANLI URFA – místo narození proroka Abraháma s významnými mešitami a bazény s posvátnými kapry. Doplníme si poznatky z Göbekli Tepe v místním archeologickém muzeu, které je moderně vybudované a nabízí množství nálezů z okolních míst. Místní trh v Sanli Urfě je jeden z nejpůvodnějších a nejlevnějších v Turecku.
![]() ilustrační foto | ![]() ilustrační foto |
4.den - DIYARBAKIR – nepsané hlavní město Kurdistánu, jehož centrum obklopuje prstenec velmi dobře dochovaných černých čedičových hradeb. Dle aktuálních možností se po nich i kousek projdeme. Navštívíme také nejstarší velkou seldžuckou mešitu v Anatolii Ulu jamii a projdeme se bývalou křesťanskou čtvrtí. Dojezd do Mardinu na nocleh.
5.den - Putování za syrskými ortodoxními křesťany na planinu Türabdin, kde bohoslužby dosud probíhají v aramejštině, jazyce, kterým hovořil Ježíš. Terasovitě vystavěné středověké město MARDIN s několika kostely a nedaleko něj ležící rozsáhlý komplex kláštera DEIR AZ-ZAFARAN založený r. 493. Starobylé město DARA z 5.stol.n.l., které bylo částečně vybudováno pod zemí. Kostel a klášter MAR GABRIEL založený v r. 397, který stále udržuje tradici syrských křesťanů ve východním Turecku. Návrat na nocleh.
6.den - HASANKEYF – staré město bylo zatopeno vodami nejnovější přehrady na řece Tigris, přehrady Ilisu. Uskutečníme plavbu po přehradě, kde si z paluby lodi prohlédneme pozůstatky starého města, a navštívíme také místní moderně uspořádané archeologické muzeum. Přejezd k jezeru Van.
7.den - Začátek okruhu kolem jezera Van. JEZERO VAN je největší turecké jezero ležící v nadm. výšce 1 700 metrů. Seldžucké památky, kónické hrobky a zdobené náhrobky v AHLATU. Rozlehlý kráter vyhaslé sopky NEMRUT DAGI (2 950 metrů) s termálními prameny a studeným a teplým jezerem. Jeden z nejlépe dochovaných arménských kostelů na ostrově AHTAMAR s krásnou reliéfní výzdobou. Přejezd kolem jezera do města Van.
8.den - Dokončení putování kolem jezera Van: Pevnost z dob říše Urartu v ÇAVUŞTEPE, kde si prohlédneme památky na málo známou říši, která ale v době kolem 9.st.př.n.l. zabírala velké území v oblasti dnešního východního Turecka a západního Iránu. VAN – urartská pevnost Vankale (9. st. př.n.l.) a pod ní staré město Eski Van zničené Turky. Návštěva archeologického muzea s nálezy z říše Urartu.
9.den - Malebné MURADIJSKÉ VODOPÁDY u severního okraje jezera Van, odpočinek u čaje u vodopádů. Přejezd do Karsu nedaleko hranic s Arménií. Cestou návštěva paláce ISHAK PASA SARAYI nad Dogubeyazitem . Výsledkem 99 let trvající výstavby je krásný palác, který kdysi ležel na významné Hedvábné stezce z Persie směrem na západ. Naše putování povede pod biblickou horou Ararat.
10.den - ANI (UNESCO) - zříceniny arménského města z doby raného středověku, bývalo zde 10 000 domů, 1 000 kostelů, monumentální hradby a pevnost, jedinečný hraniční kaňon řeky Achurjan. Nejseverovýchodnější části Turecka u hranice s Gruzií: přejezd kolem vysoko položeného jezera CILDIR, pěší vycházka k Ďáblovu hradu ŞEYTAN KALESI. Jedná se o nejméně osídlené části Turecka, kde je ještě nezničená příroda, můžete potkat pastevce ovcí a koz.
11.den - Východní pobřeží Černého moře: - bude nás čekat seznámení s nejdeštivější oblastí Turecka, je to také část nejzelenější, velmi hornatá, západními turisty méně navštěvovaná, ale oblíbená u místních návštěvníků. Pevnost ZILKALE vysoko v pohoří Kaçkar Daglari. Horská obec AYDER, kde se ubytujeme.
12.den - Fotostop na čajové plantáže u Hopy / Rize, důležitá oblast pěstování čaje. Dokončení prohlídky nejlépe dochovaných památek ve východní černomořské oblasti: KLÁŠTER SUMELA – nejlépe dochovaný byzantský klášter u Černého moře, bohatá fresková výzdoba. Nocleh v oblasti Giresunu.
13.den - Přejezd po pobřeží Černého moře směrem na západ. Odpoledne AMASYA – v kaňonu řeky malebně položené malé město s hrobkami pontských králů a mnoha islámskými stavbami, procházka tímto příjemným městem, které je považováno za jedno z nejmalebnějších v Turecku. Nocleh.
14.den - Prohlídka nejvýznamnějších míst spojených s říší Chetitů: CHATTUŞAŞ (UNESCO) – hlavní město říše Chetitů, rozsáhlé hradby, královský palác, chrámový komplex. Skalní svatyně YAZILIKAYA s reliéfy chetitských bohů. Nocleh.
15.den - Let do Istanbulu a následně do Prahy.
Číslo zájezdu | Termín | Cena | Odjezd |
---|---|---|---|
241-01 | 24.05. - 07.06.2025 | 54 990 Kč |